W wielu uczniach koniec wakacji budzi żal za beztroskim wolnym, a tym samym niechęć do szkoły. Powrót do obowiązków, czyli codziennego, porannego wstawania, spędzania kilku godzin w szkole, skupiania się na nauce i odrabiania prac domowych, niekiedy zdaje się być przygnębiającą perspektywą. Choć wcale nie powinno tak być! Każdy etap i okres roku niesie inne wyzywania, możliwości i niespodzianki. To jak je przeżywamy, w dużej jednak mierze zależy od naszego nastawienia!
Kiedy uczniowie wracają do szkoły, zaczyna się pochmurna jesień…
Trzeba przyznać, że jesienna aura, zwłaszcza jeśli funduję nam tą swoją pochmurną, nie „złotą” stronę, nie sprzyja pozytywnemu nastawieniu. Warto, jednak spojrzeć na to z innej strony. Ten czas zazwyczaj jest też mało atrakcyjny do wszelkich rekreacji, z jakich korzystamy latem. Chłodniejsze, krótsze dni i bardziej kapryśna pogoda sprawia, że chętniej zostajemy w domu. Zatem łatwiej jest nam zaangażować się w obowiązki. Patrząc, z tej perspektywy trzeba przyznać, że jesień to najlepszy czas na zakończenie wakacji i powrót do szkoły. To z kolei oznacza nie tylko obowiązki, ale również spotkanie z rówieśnikami, budowanie relacji, wspólne chwile, a może nawet młodzieńcze zauroczenia i pierwsze miłości. Jednocześnie nie należy zapominać, że wracamy do kontynuowania edukacji, która jest niewątpliwie naszą przyszłością!
Rok szkolny; co czeka uczniów w dobie pandemii koronawirusa?
Motywacja do nauki: określ swoje priorytety i uwierz w swój potencjał!
Kilkanaście przedmiotów, z obszernym materiałem edukacyjnym to nie lada wyzwanie. Jest jednak istotnie dopasowane do możliwości młodych ludzi. By, nauka mogła być bardziej przyjemna warto określić swoje priorytety: wybrać przedmioty, które najłatwiej przyswajamy lub które będą istotne w dalej planowanej przez nas ścieżce edukacyjnej. Znając swoje priorytety i mając obrany cel łatwej znaleźć motywację do nauki. Choć oczywiście nie można zaniedbywać niczego innego. Ponadto bez względu na trudności, jakie można napotkać w trakcie roku szkolnego, warto wierzyć w swój potencjał. Pewność siebie i wiara w swoje możliwości ułatwia osiągać sukcesy już od najmłodszych lat. Musi oczywiście iść w parze z pracą. Do tego warto szukać alternatywnych metod nauki, które po prostu sprawią, że będzie ona przyjemniejsza. Można np. słuchać podcastów historycznych, oglądać filmy przyrodnicze, czy też tworzyć mapy myśli i brać udział w projektach kreatywnych.
Na początku roku szkolnego zawsze mam motywację, ale potem rutyna dobija…