Jednym z najbardziej nieznanych nurtów politycznych jest anarchizm. Na przestrzeni dziejów miał mniejsze znaczenie historyczne niż inne systemy, dlatego obecnie jest mniej znany niż inne modele, takie jak komunizm, socjalizm czy kapitalizm. Aby spróbować zrozumieć i wyjaśnić anarchizm w tej lekcji będziemy pisać o cechach anarchizmu.
Czym jest anarchizm?
Anarchizm to nurt filozoficzno-polityczny, który charakteryzuje się dążeniem do całkowitego braku rządu, ponieważ uważa się, że społeczeństwo będzie w stanie żyć bez jakiejkolwiek władzy. Ruch ten narodził się w XIX wieku dzięki tekstom Williama Godwina, który szukał sposobu na zastąpienie z czasem kapitalizmu, będącego podobną odpowiedzią na komunizm i socjalizm.
Na przestrzeni lat było wielu myślicieli, którzy osadzali swoje idee w nurtach podobnych do anarchizmu, różnicując pewne aspekty w zależności od czasu, dziedziny czy własnych przemyśleń filozofa. Dlatego też, choć możemy mówić o szeregu cech charakterystycznych dla anarchizmu, musimy pamiętać, że istnieją różne jego odłamy z własną specyfiką.
Jakie są cechy charakterystyczne anarchizmu?
Wierzy się w całkowitą wolność i autonomię ludzi, że nie powinno być żadnej kontroli. Chodzi o to, że człowiek jest kimś, kto sam z siebie jest w stanie zrobić wszystko, więc powinien być wolny i bez żadnej kontroli obierać drogę, którą chce.
Anarchizm dąży do wyeliminowania każdego podmiotu, który służy do zarządzania lub kontrolowania ludzi, więc wzywa się do wyeliminowania rządu, partii politycznych, związków zawodowych, pracodawców lub jakiegokolwiek innego ciała, które może kontrolować lub reprezentować ludzi.
Anarchiści nie wierzą w własność prywatną, gdyż uważają, że przynosi ona nierówności, gdyż osoba, która ma najwięcej, jest najwyżej na drabinie społecznej. Dlatego uważają, że własność prywatna nie powinna istnieć.
Pozycje i hierarchie powinny zniknąć, bo przynoszą nierówności między ludźmi, a wszyscy ludzie powinni być równi, niezależnie od pozycji.
Edukacja zajmuje bardzo ważne miejsce w anarchizmie, ponieważ intelektualiści tego nurtu uważają, że ludzie muszą być wykształceni, aby zrozumieć świat i tym samym sprawić, aby anarchizm mógł działać.
Klasy społeczne nie istnieją, bo są największą nierównością, jaka istnieje.
Solidarność musi być najważniejszym czynnikiem w anarchizmie, ponieważ istoty ludzkie muszą wykazać się solidarnością, aby system został utrzymany. Anarchiści uważają, że ludzie nie są solidarni z powodu kapitalizmu, a gdy kapitalizm zniknie, nastanie równość. Jeśli chcesz przeczytać więcej o zagadnieniach społeczno-politycznych zajrzyj na https://www.prawicowi.pl