To pytanie zawsze zadają sobie maturzyści, którzy kończą szkołę średnią. Czy dalej się kształcić czy może podjąć pracę? Nie musisz stać przed tak ciężkim wyborem, jednak pamiętaj, że można pogodzić studia i pracę. Zatem pytanie, czy dalej studiować czy podjąć pracę od samego początku?
Praca a studia?
Wiele osób zastanawia się czy w ogóle da się to pogodzić, czy da radę. Są takie osoby, które twierdzą, że studia nie są im do niczego potrzebne, ze szkoła średnia z maturą i wystarczająco starczy. Z obserwacji wynika, że faktycznie tak właśnie jest, że te studia w pewnym sensie nic nie dadzą.
Czy studia dadzą nam ciekawą pracę?
Studia nie zawsze oznaczają ciekawą pracę, którą chcemy wykonywać. Na przykład jeśli Twoją pasją jest Pole Dance i osiągasz sukcesy w tym zawodzie, to zastanów się, czy studia nie przeszkodzą wybrać Ci tego, co kochasz robić i rozwijać się w tym. Wg statystyk połowa Polaków nie pracuje w wyuczonym zawodzie i co kluczowe w ogóle nie w tym kierunku, na którym studiowali. Podając przykłady to spójrzmy na ten jeden ciekawy, że Pan magister z braku pracy pracuje w sortowni śmieci. Dlatego nie zawsze studia są naszym priorytetem na dobór dobrej ciekawej pracy.
Po co w ogóle studiować?
- Studia, które są priorytetem znalezienia dobrej pracy.
- Studiują ponieważ rodzice każą.
- Studenci, którzy nie mają pomysłu na siebie.
- Studenci z pasją o kierunku z tym związanym.
- Studiuje, aby mieć papier.
O zaletach i wadach studiowania
Jakie są zalety studiowania?
- poznanie sporo świetnych osób,
- wydłużają młodzieńczość,
- ciągłość nauki,
- darmowe studia dzienne,
- zdobycie stypendium,
- niektóre kierunki pozwalają połączyć studia z pracą,
Wady studiowania:
- zdarza się, ze nie trafimy miło z przyjaźniami,
- studia często idzie zdać nieuczciwie,
- dyplom czasami to za mało na świetną pracę,
- stresujące egzaminy,
- studia-praca często nie do pogodzenia.
Wybór o studiowaniu to bardzo ważna decyzja jak skończysz liceum, ale pamiętaj, że na studia możesz iść w każdym wieku i nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz najpierw skupić się na pracy a w późniejszym czasie podjąć decyzje o studiowaniu.