Start Aktualności Lekcje historii inaczej Spotkanie z panią Zofią Radzikowską i panem Jackiem Bribramem
Spotkanie z panią Zofią Radzikowską i panem Jackiem Bribramem

Spotkanie z Panią Zofią Radzikowską i Panem Jackiem Bribramem.

Zofia Radzikowska, z domu Melcer (ur. 4 listopada 1935 w Krakowie) – polska prawniczka, działaczka samorządowa i opozycyjna w PRL.

Urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej, jako córka Izaaka Melcera i Sary z domu Orbach. Okres okupacji niemieckiej przetrwała wraz z matką ukrywając się pod fałszywym nazwiskiem w podkrakowskich wsiach.

Pan Jacek Bribram jest licencjonowanym przewodnikiem po Muzeum Auszchwitz-Birkenau.

Pomysł zorganizowania takiego spotkania nasunął się w trakcie realizacji tematyki związanej z drugą wojną światową. Ponieważ klasy szóste nie miały w planie wycieczki do obozu koncentracyjnego Oświęcim – Brzezinka, postanowiłam zaprosić Pana Jacka Bribrama – przewodnika po Muzeum w Obozie, aby przybliżył uczniom klas szóstych ten jakże trudny temat. Pan Jacek zaprosił do współpracy Panią Zofię Radzikowską – która urodziła się w rodzinie żydowskiej i jako dziecko przetrwała trudny czas okupacji hitlerowskiej ukrywając się ze swoją mamą w podkrakowskich wsiach. Uczniowie z zaciekawieniem  słuchali wspomnień Pani Zofii - naocznego świadka lat okupacji oraz historii związanych z Oświęcimiem i Obozem  - opowiadanych praz Pana Jacka.

Dziękujemy Pani Zofii i Panu Jackowi za niezwykle ciekawą lekcję i mamy nadzieję na dalszą współpracę w kolejnych latach.