Start Biblioteka Rok szkolny 2016/17 Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską
Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską PDF Drukuj

 

 

14 grudnia 2016 roku

Spotkanie z autorką popularnych książek dla dzieci i młodzieży Panią  Renatą Piątkowską.

Renata Piątkowska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książki otrzymały  wiele nagród, między innymi: „Wieloryb” – Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego, „Na wszystko jest sposób” – II Nagroda w konkursie im. Astrid Lindgren. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC XXL. Za całokształt twórczości autorka otrzymała nagrodę im. Marii Weryho – Radziwiłowicz.

Ponieważ w naszej szkolnej bibliotece mamy już kilka książek  tej pisarki i cieszą się one dużą poczytnością postanowiliśmy, że  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i przyznanej dotacji na zakup książek nie tylko zakupić do szkolnej biblioteki książki tejże pisarki – między innymi : „Zbój, opowiadania o koniach i konikach”,  „Wszystkie moje mamy”, „Hebanowe serce”,  ale również zorganizować spotkanie autorskie z pisarką.

W spotkaniu pod hasłem „Wszystkie moje mamy” uczestniczyli uczniowie klas szóstych. Autorka w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady wiele żydowskich dzieci przy pomocy głównego bohatera Szymka czasy II wojny światowej, prześladowania ludności Żydowskiej i życia w gettach.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pisarki i fragmentów książki czytanych przez lektorkę – panią Malwinę. Szóstoklasiści zgodnie stwierdzili, że spotkanie było ciekawe i interesujące. A oto niektóre z ich wypowiedzi:  „Wiele się podczas niego dowiedziałam”, „Wiem już jak trudno było żyć i przetrwać w czasie wojny – zwłaszcza dzieciom”, „Nauczyłam się pomagać innym”, „Zachęcam do przeczytania książek o Irenie Sendlerowej”, „Polecam inne książki R. Piątkowskiej – są ciekawe i wzruszające – wiem! Bo czytałam”, „Nie znałem wcześniej tej książki ani nie wiedziałem nic o Irenie Sendlerowej”, „Warto było!”…….. „Spotkanie z pisarką R. Piątkowską przedstawiło nam postać I. Sendlerowej. Wielkiej zasłużonej postaci, która ocaliła wiele żydowskich dzieci. Wykradała je na różne sposoby z getta, narażając przy tym swoje życie. Pomagała żydowskim rodzinom zamieszkującym w gettach. Dostarczała pożywienie, lekarstwa. Podczas spotkania poznaliśmy historię żyjących dzieci, które ocaliła I. Sendlerowa. Zrozumieliśmy, że to postać o której mało się mówi, a dokonała tak wielkich czynów.”(Ola), „…Moim zdaniem Irena Sendlerowa była naprawdę odważna kobieta. Chciałabym mieć tyle odwago co ona” (Justynka). „Bardzo ciekawie słuchało się o historii I. Sendlerowej”, „Było to fascynujące – nie dowierzaliśmy, że takie historie były prawdziwe”, „Fajnie jest posłuchać historii z dawnych lat”, „Ciekawe jest też to , że w Bielsku jest mural o Irenie Sendlerowej”, „Spotkanie zainspirowało mnie do przeczytania tej książki”, „Na pewno wypożyczę tą książkę z biblioteki”, „Już się nie mogę doczekać kiedy przeczytam tą książkę”……

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zakupienia książek napisanych przez Renatę Piątkowską z autografem i specjalną dedykacją autorki. Jedna z książek trafiła również do biblioteki szkolnej – ze specjalną dedykacją dla czytelników.